İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

3 Şubat 2010 Çarşamba

Büyük Markalar Neden IFW’de Yok?

Evet.. Artık yazabilirim; beklemeye gerek kalmadı... Takke düştü kel göründü. Heyecan ve merak ile beklenen İstanbul Fashion Week 2010, başlıyor. Oysa çok umutluydum, 5 Aralık'ta Esma Sultan Yalısı'ndaki lansmanda sanayi bakanı Zafer Çağlayan moda ve tekstil dünyasına destek vereceğini, ve bu işe hami olacağını kürsüden çok net söylediğinde.

O gün davetli tüm marka yetkililerini kürsüye çağırdı, hem de isim isim çağırdı, birlik mesajı verdi..
Dünyaca ünlü modacılarımız Atıl Kutoğlu ve Ayşe Ege ( Dice Kayek) oradaydı, onları da yanına alarak İfw'yi Milano, Newyork, Sao Paulo gibi yapacağız; dünya bu moda haftasını izliyecek dedi.
Orada olmayan Türkiye'nin en ünlü markalarına açık açık "sizi fişledim.. Fashion Days 2009'da yoktunuz; ancak Fashion Week 2010'da bu işin içinde olmanızı istiyorum" dedi. Vakko, Beymen'i isim vererek çağırdı. Kimler yoktu o gece, bakan kimleri kastetti yazalım:

Beymen

Vakko

Network

İpekyol

Damat

Yargıcı

Mudo

Roman

Evet, katılımcı listesi elimde ve maalesef yukarıda adı geçen hiç bir marka yoktu. Ayrıca lansmanda olan ve olmayan dünyaca ünlü Türk modacı ve tasarımcıları da yok. Bu nasıl iş? Ülkemizin en iyi markaları, dünyada yeri olan Türk tasarımcıları olmadan nasıl bir dünya moda şehiri yaratacağız. Laf havada kalır.
Bu katılımcı markalar, tasarımcılar ve modeller ile üzülerek söylüyorum İstanbul moda şehri olmaz.
Moda tasarımcıları derneği başkanı Arzu Kaprol bu organizasyonun oluşmasında en büyük katkı verenlerden.
Bir röportajında dünyadan paralı tasarımcılar getirmeyeceğiz, gelen gelir gibi bir söylemini okumuştum. O zaman bu sözün pek anlamını araştırmadım. Bugün belli olan şu, maalesef bazı moda insanlarımız ve markalarımız koskoca Türk modasını egoları ile yönetmeye çalışıyorlar. Bu gün İstanbul Fashion Week katılımcı listesi bunu açıklıyor
Aklımıza şu geliyor, bakan Çağlayan İstanbul'un moda markası olmasını çok istedi, herkese davet dışında, kaba tabirle aba altından sopa gösterdi, yani çok istedi. İhkib başkanı Hikmet Tanrıverdi'nin vizyonunu söylemeye gerek yok. Hikmet Tanrıverdi bu işin ev sahibi.. Peki nerede bu Türkiye'nin yüz akı markalar ve tasarımcılar. Başkan bu işi önemsemedi mi, yoksa güvenip işi teslim ettiği kişilerin ego ihanetine mi uğradı?
Bu kısaca geçiştirilecek bir konu değil; ve bu hamur daha çok su kaldırır.
Çok umutlu değilim aslında. Uluslararası modacılar, modeller yoksa bu dünya moda haftası olmaz, olsa olsa balkanlar ve ortadoğu moda haftası olur.
Markaların yoğun doğu eksenine kayması konusu İstanbul Moda Fuarı'nda ayyuka çıkmışken, bakalım bu söylemlere İstanbul Fashion Week'ten nasıl cevap gelecek.
Tabii ki bir konuda model kadroları olacak. Maalesef bu işi yapanlar ile dirsek teması olmayan uluslararası ajanslar bu organizasyona model transferi yapamıyor. Oysa dünya podyumlarından getirilecek 20 model, tek başlarına dahi tüm dünya moda medyasının ilgi odağı olurdu.

1 yorum:

Coşkun Hürsel dedi ki...

Katılıyorum, ama bu işler zaman alır. Hele bir Vogue Türkiye çıksın, IFW birkaç yıl düzenlensin ve otursun... Dünya moda takvimine girmesi bence zor, çünkü sonuçta bir yılda 365 gün, iki sezon, bir Noel, bir Paskalya vs var ve mevcut takvime dahil olmak için birilerinin, birşeylerin yerini almak, onlardan daha iyi olmak gerekiyor.

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç