İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

12 Ocak 2010 Salı

İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI


YARIŞMANIN AMACI


“İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI” İNCİ AYAKKABI’nın 2010 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu için vitrin tasarımı yapılması amacıyla açtığı yarışmadır. Bu kapsamda, anılan yarışmanın amaçları arasında,
*Sosyal sorumluluk çerçevesinde geleceğin tasarımcı adaylarını teşvik ederek mesleki gelişimlerine destek olmak
*Vitrin tasarımı alanında yeni ufukların geliştirilmesine ve Türkiye’deki tasarım kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmak,
*Geleceğin tasarımcı adaylarının sektörde tanınırlığına katkıda bulunmak
başta gelmektedir.

YARIŞMANIN KONUSU: İZ

Hepimiz yaşam yolculuğumuzda iz bırakarak anılarımızı unutulmaz kılarız. Bir insanın hayatında bıraktığımız “iz” den kumsalda yürürken bıraktığımız “iz” e kadar… Yapılan her konuşma, kazanılan her başarı bizden geriye kalan izlerin birer parçasıdır.
Biz kendi yaşamımızda birçok iz bırakırken, İNCİ AYAKKABI da 63 yıldır yürüdüğümüz yollarda iz bıraktı ve bırakmaya devam ediyor.
“İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI” hayatımızda bıraktığımız izleri genç tasarımcıların yaratıcılıklarıyla vitrinlere taşımak amacıyla düzenlenmektedir. Bu bağlamda yarışmanın konusu üretilebilir ve özgün tasarım olması ana şartı çerçevesinde İNCİ AYAKKABI’nın 2010 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu için, yeni tasarım kavramları ve ilkeleriyle, “iz” temalı tasarımların ortaya konmasıdır.

YARIŞMAYA KATILMA KOŞULLARI

Yarışmaya katılacak tüm tasarımlar daha önce başka bir yarışmaya gönderilmemiş ve sergilenmemiş olmalıdır. Yarışmaya, üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Mimarlık, Grafik Tasarım, Görsel Sanatlar ve Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı, Sahne Dekorları ve Kostümü bölümlerinden, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabilirler. Katılımcıların yarışma başvuru tarihinden 6 ay öncesine kadar, adı geçen bölümlerin öğrencisi olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

NOT: YARIŞMAYA İNCİ AYAKKABI ÇALIŞANLARI KATILAMAZ

YARIŞMANIN DEĞERLENDİRME AŞAMASI

“İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI” bir aşamadan oluşmaktadır.

I. Aşama: Yarışmaya gönderilmiş olan tasarım önerileri, öğretim üyeleri, tasarımcılar ve İNCİ AYAKKABI üyelerinden oluşan jüri ekibi tarafından elemeye tabi tutularak 3 adet proje derecelendirilecektir.

GENEL DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

“İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI”nın üretilebilir ve özgün tasarım olması ana şartı çerçevesinde, yeni tasarım kavramları ve ilkeleri ile tasarım yapılması doğrultusunda genel değerlendirme kriterleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

*İNCİ AYAKKABI kurum kimliğine uygun olmak,
*Yarışma temasına uygun olmak,
*Vitrin tasarımına yeni bir yorum getirmek,
*Yeni tasarım kavramları, yeni biçimler ve uygulama ilkelerini vurgulamak,
*Günümüzün üretim koşullarına uygun çözümleri gerçekleştirmek,
*Üretim maliyeti düşük tasarım çözümleri önermek.

KURALLAR

Tasarımlar 140 cm. yarıçapında ve 306 cm. yüksekliğinde daire planlı, silindir formundaki bir vitrin için yapılacaktır (tasarımın yapılacağı vitrinin fotoğraf ve detaylı ölçülerini gösteren çizimlere bu sayfanın en altından ulaşılabilir.)

Her proje için 50x70 cm. normunda en az 3 (üç) en fazla 5 (beş) sayfalık kağıt üzerinde, beyaz zeminde bir tasarım teslim edilecektir.

Her projede;

*Tasarımın temel ilkelerini ve uygulamalarını anlatan görünüşler (perspektif, detay çizimleri, vb.)
*Tasarımın 1/20 ölçekli plan, cephe ve kesit görünüşleri yer alacaktır.

Tasarıma ait açıklamalar, sayfanın altından 5 cm. yukarıda çizilecek bir çizginin alt kısmına belirtilen sırayla yazılacaktır:

*Tasarımın konsepti,
*Kullanılacak malzeme,
*Kullanılacak teknikler

Yarışmacılar, tasarımlarının her sayfasının sağ üst köşesine 3 harf ve birbirinden farklı 5 rakamdan oluşan (Örneğin: ABC12345) bir rumuz yazacaklardır. Yarışmaya birden fazla proje ile katılanlar, her tasarım için ayrı bir rumuz vereceklerdir. Katılımcılar yarışmaya en çok üç tasarımla katılabilecektir. Tüm katılımcıların teslim ettiği tasarımlar öğretim üyeleri, tasarımcılar ve İNCİ AYAKKABI üyelerinden oluşan jüri ekibi tarafından değerlendirilerek birinci, ikinci ve üçüncü seçilen tasarımlar ödüllendirilecektir.

YARIŞMACILARDAN İSTENİLENLER

İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI’na katılmak için gerekli olan çizim ve anlatım kuralları aşağıda sıralanmıştır:

Tasarımcılar bütün anlatımlarını, 50x70 cm. boyutundaki en az 3 (üç) en fazla 5 (beş) sayfalık beyaz zemin üzerinde gerçekleştireceklerdir. Tasarımlar ve açıklamaları, yukarıda belirtilen kurallara tam olarak uygun olmak koşuluyla, elle çizilebilir veya bilgisayar ortamında hazırlanabilir. Kağıt üzerine "yapıştırma" işlemleri kabul edilmez. Yarışmacılar yarışmaya, www.incideri.com web adresinden veya "Yarışma Başvuru Formu"nu doldurup imzalayarak katılabilir. Yarışmacılar söz konusu Başvuru Formu'ndaki ilgili bölüme aynı rumuzu yazıp diplomat zarfa koyarak, kapalı büyük zarfın içinde tasarım ile birlikte teslim ederler.

Grup çalışmalarında, ''Başvuru Formu", grubun bütün üyeleri tarafından imzalanacaktır. Yarışmacılar yarışmaya sundukları bütün çalışmaların kendilerine ait olduğunu ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmeleri halinde sorumluluğun yarışmacıya ait olduğunu bildiren metni imzalayıp başvuru formunun ekinde teslim edecektir. Ayrıca kendilerine ulaşmayı sağlayacak her türlü gerekli kimlik bilgisi, adres, telefon, faks, e-posta adresi gibi bilgileri tam ve doğru olarak ''Başvuru Formu"nun ilgili bölümlerine yazarak diplomat zarfın içinde teslim edeceklerdir.

Ayrıca yarışmacıların, eğitim gördükleri üniversiteden alınmış ve son kayıt durumlarını gösteren onaylı belgeyi Başvuru Formu'na eklemeleri gerekmektedir.

ÖNEMLİ UYARI: BÜYÜK ZARFIN ÜZERİNE RUMUZ HARİCİNDE İSİM, ADRES, HERHANGİ BİR YAZI VE İŞARET YAZILMAYACAKTIR (Rumuz mutlaka yazılmalıdır).

TASARIMLARIN TESLİM YERİ VE TARİHİ

Yarışmacılar tasarım zarflarını, teslim günü olan 08 Mart 2010, saat 16.00'a kadar yarışma sekreterliğine şahsen veya posta/kurye/kargo ile ulaştıracaktır. Gönderi tarihinin, son teslim günü olan 08 Mart 2010’ u aşmayacak şekilde programlanması yarışma katılımcısının sorumluluğundadır. Gönderi tercihi yüzünden oluşabilecek gecikmelerden dolayı yarışma organizasyonu sorumluluk taşımaz.

UYARI: TASARIM ZARFLARININ POSTA/KURYE/KARGO ÜCRETLERİ GÖNDEREN KİŞİNİN KENDİSİ TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR.

YARIŞMA KOORDİNATÖRÜ

Yrd.Doç.Dr. Deniz Ayşe Yazıcıoğlu
Kadir Has Üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı

JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı: Yrd.Doç.Dr. Deniz Ayşe Yazıcıoğlu
Kadir Has Üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı

Üye: Adil Öngel - İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı

Üye: Bahar Korçan - Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı

Üye: Hakan Yıldırım - Moda Tasarımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Üye: Benan Kapucu - Tasarım Editörü

Üye: Merve Saçış - İnci Deri Mamulleri San. ve Tic. A.Ş. Tasarım Müdürü

Üye: Nil Tuncer - İnci Deri Mamulleri San. ve Tic. A.Ş. Halkla İlişkiler Müdürü

RAPORTÖRLER

Ümre Ak

Songül Koç

ÖDÜLLER

İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI’nda başarılı olan tasarımlara birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verilecektir.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

2.000 TL ve Başarı Belgesi

PHILIPS 22PFL3404H LCD TV

Bread & Butter Berlin Summer 2010’a 1 kişilik bilet *

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

1.500 TL ve Başarı Belgesi

LENOVO S10-2 59-025486 Black Netbook

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

1.000 TL ve Başarı Belgesi

KODAK C140 Dijital Fotoğraf Makinesi

* Hediye kapsamına 7-9 Temmuz 2010 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenecek olan Bread & Butter Summer 2010 fuarı giriş bileti, İstanbul-Berlin-İstanbul uçak bileti (economy), 2 gece 3 gün oda-kahvaltı konaklama, vize bedeli ve alan vergileri dahildir. Konaklamanın yapılacağı otel bilgisi daha sonra duyurulacaktır.

ÖDÜLLERİN AÇIKLANMASI VE SERGİ

Değerlendirme sonucunda ödül kazanan yarışmacıların isimleri ödül töreninde açıklanacaktır. Yarışma finali ve ödül töreni Mart ayı içinde gerçekleştirilecektir. Yarışmaya katılan her yarışmacı, tasarımların sergilenmesine, bu şartname koşulları içinde izin verir.

TANITIM

İNCİ AYAKKABI ULUSAL VİTRİN TASARIMI YARIŞMASI’na gönderilen tüm eserlerle ilgili doküman ve görsel malzemelerin, eğitim, tanıtım, sergileme ve uygulama amacıyla kullanım hakkı İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş.’ye ait olacaktır.

TASARIM HAKLARI

27 Haziran 1995 tarihinde yürürlüğe giren 554 sayılı , "Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname"ye göre, yarışmaya katılan bütün yarışmacılar, yarışmaya katıldıkları "yeni ve ayırt edici niteliğe sahip" tasarımlarının korunması için, T.C. Türk Patent Enstitüsü'ne başvurma ve tasarımlarına "Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi" almaya hak sahibidirler. İsteyen yarışmacılar, Türk Patent Enstitüsü Hipodrom Caddesi No:115 (06330) Yenimahalle / ANKARA adresine başvurabilir.

Yarışmaya katılan tasarımlar:

Dereceye giremeyen tasarımlar, ödül töreninden sonra yarışma sekreterliği adresinden geri alınabilir.

01 Nisan 2010 saat 16:00’a kadar geri alınmayan tasarımlar için İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş. sorumlu tutulamaz.

Dereceye girerek ödül almış olan tasarımlarla ilgili olarak 31/12/2011 tarihine kadar ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tasarım sahibi bu tasarımın herhangi bir bedel ödenmeksizin İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş. tarafından ticari amaçla kullanılmasına, umuma arzına rıza göstermiştir. Yine bu tasarımlara ilişkin her türlü telif hakkı 31/12/2011 tarihine kadar herhangi bir bedel ödenmeksizin İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş.’ye ait olup bu tasarımların Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde ticari amaçla uygulanması, işlenmesi ve kullanılmasına ilişkin her türlü mali haklar münhasıran İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş.’ye ait olacaktır. Yarışmaya gönderilen ancak ödül almamış tasarımlardan herhangi birinin ticari amaçlı kullanımı, işlenmesi ve uygulanması için 31/12/2011 tarihine kadar satın alım bedeli EN ÇOK 500,00 TL. olabilir. Ödül almış veya almamış tasarımın yukarıda belirtildiği şekilde yarışmacı tarafından T.P.E. nezdinde tescil edilmiş olsa dahi bu konuda taraflar arasında ayrıca bir sözleşme imzalanmasına, tasarım sahibinin rızasının alınmasına gerek olmaksızın işbu şartname hükümleri geçerli olup işbu maddede belirtilen koşulların gerçekleşmiş olması durumunda ticari kullanım ve umuma arza ilişkin her türlü izin 31/12/2011 tarihine kadar ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde olmak üzere peşinen İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş.’ye devredilmiştir.

Ticari amaçlı kullanılacak ve uygulaması yapılacak olan tasarım yarışmaya katılan herhangi bir eser olabilir.

Satın alınan ya da ödül alan tasarımın bir kısmı ya da tamamı eğitim, tanıtım, sergileme ve uygulama amacıyla kullanılabilir.

İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş., yarışmaya katılan tasarımlardan uygun gördüğü tasarımların sergilenmek amacıyla, bir ya da birden çok sayıda örnek modelini üretebilir ve bu modelleri geçici ya da 31/12/2011 tarihine kadar sürekli sergileyebilir.

Yarışmaya gönderilen tasarımların özgün olmamasından doğacak tüm hukuki sorumluluklar, yarışmacıya aittir.

Bu yarışmaya katılanlar, bu yönetmeliğin belirlediği koşulları kabul etmiş sayılırlar.

TAKVİM

Yarışmanın ilanı                             : 04 Ocak 2010

Tasarımların son teslim tarihi          : 08 Mart 2010

Jüri değerlendirmesi                      : 13 Mart 2010

Ödül töreni ve kazananların ilanı    : 24 Mart 2010

İLETİŞİM

Ümre Ak

Adres : İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. ve TİC. A.Ş.

Akçaburgaz Mahallesi 117. Sokak No:5 Kıraç 34500

ESENYURT / İSTANBUL

Tel :0 212 886 21 51

Faks :0 212 886 21 71

E-mail :iz@incideri.com

Yarışma Şartnamesini ve Başvuru Formunu indirmek için tıklayınız.
Vitrinin plan ve kesit görünüşlerini indirmek için tıklayınız
Vitrinin örnek fotoğraflarını görmek için tıklayınız


Hiç yorum yok:

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç