İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

11 Ocak 2010 Pazartesi

Gardırobunuzu İndirim Çöplüğüne Dönüştürmeyin


Reyhan Yazıcı, Zaman gazetesindeki yazısında alışverişte takip edilmesi gereken yolu anlatmış. Benim çok hoşuma gitti. Sizlerle de paylaşmak istedim.

'Yılbaşı öncesinde pek iş olmadı' diye dertlenen firmaları bu durum bir hayli sevindirecek sanırım.

Çünkü şu sıra tüm alışveriş yerlerinde öyle manzaralarla karşılaşıyoruz ki; şaşkınlıktan küçük dilimizi yutacak gibi oluyoruz. Bu garip görüntülerin bir kısmı ana haber bültenlerine dahi konu oluyor. Tüm dünyada şu sıra bir alışveriş çılgınlığı hatta alışveriş savaşları yapılıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun hatta hangi kültürde, eğitim seviyesinde durum pek değişmiyor. İndirim sezonu başladı ve çılgınca mağazaları doldurup rastgele alışveriş yapmak sanki kuralmış gibi insanları boyunduruğu altına aldı.

Sanki herkes sözleşmişçesine yılbaşı öncesinde değil de sonrasını beklemiş alışveriş yapmak için. Kıtlıktan çıkmışçasına indirimli ürünlere saldıranlar ellerine geçirdikleri ürünleri sımsıkı tutuyor ve kimseye kaptırmamaya çalışıyor. Bedeni olmuş ya da olmamış fark etmiyor, nasılsa indirimde. Tanıdık birilerine mutlaka bedeni de stili de uyar düşüncesi poşetlerin dolup taşmasına neden oluyor.

Ürünler sanki bedava dağıtılıyormuş gibi alışveriş yapmaya kendini mecbur hissedenlerin büyük kısmını grup halinde gelen genç bayanların oluşturduğu gözlerden kaçmıyor. Giyinme kabinlerinin ve kasaların önündeki uzun kuyruklar ise içerideki savaş alanı görüntülerini destekliyor. "A bak bunu sezonda görmüştüm acayip pahalı idi, şimdi çok ucuzlamış, Yağmur bakar mısın ne kadar düşmüş fiyatı bir beden küçük ama nasılsa rejim yapacağım zayıflarım bedeni de çok güzel olur o zaman, ilk rakamına bak, bayağı inmiş fiyatı, bir daha bulamam, biter bu kalabalıkta hemen alayım, kaçırmayayım" diyenlerin konuşmaları birbirine karışıyor.

Güzel bir atasözümüz vardır, "İğne atsan yere düşmez." İşte mağazalar o kadar kalabalık! Ürün stantlarının arasında kendini kaybeden hanımlara eşlik eden beylerin birçoğu dinlenme koltuklarına oturmuş, şaşkın bakışlarla 'ne zaman bitecek bu çile' der gibi çevrelerini süzüyor.

'İndirimlerde alışveriş yapmak çok mu kötü ya da bu akılalmaz sele kapılmadan uygun rakamlarda bir şeyler satın alınamaz mı?' sorularını duyar gibiyim. Tabii ki bir ürünü en uygun fiyata satın almak en doğrusu. Ama bunu yaparken bazı gerçekleri bir kez daha gözden geçirmek, ay sonunda kapınıza gelen kabarık kredi kartı ekstrenizi ödemeye çalışmaktan daha zor değil.

İndirimlerde bütçeyi koruma yolları

1-İhtiyacınız olan ürünün rengini ve özelliklerinin kısaca elinizdeki listeye yazmanız alışveriş esnasında kendinizi kaybetmemenize yardımcı olacaktır.

2-Alışverişe kredi kartı ile çıkmamaya özen gösterin. Eğer nakit alışveriş yapamayacaksanız yanınıza bir kredi kartı alın. Diğerlerini evde bırakın.

3-Fikirlerine gerçekten güvendiğiniz bir arkadaşınız ile alışverişe gidin. Asla daha kalabalık gitmeyin.

4-Sezonda beğendiğiniz ama yüksek rakamlı olduğu için satın alamadığınız ürünleri şöyle bir düşünün. Bu ürünlere gerçekten sahip olmak istiyorsanız ilk olarak onları alın. Ama eminim sezonda çok beğendiğiniz ve günlerce hayalini kurduğunuz ürün bu defa çok hoşunuza gitmeyecektir.

5-Mutlaka gardırobunuzu gözden geçirin ve gerçekte hangi kıyafete ihtiyacınız olduğunu alışveriş listenize not edin.

6-Alışverişe çıkarken rahat ve konforlu kıyafetler giyin. Özellikle ayakkabılarınız son derece rahat olsun.

7-Alışveriş turlarınızda kocaman gösterişli çantalardan ziyade küçük postacı stili çantaları tercih edin. Unutmayın kalabalık yerler her ne kadar kameralarla korunuyorsa da istenmedik olayların sık yaşandığı yerlerdir.

8-Bedeni size olmayan ürünleri asla almayın. Kilo alırım ya da veririm hayallerine kapılmadan gerçekçi olun.

9-Aldığınız ürünlerin faturalarını asla kaybetmeyin. Eve geldiğinizde kalabalığın ve alışveriş psikolojisinin etkisiyle hiç olmadık bir ürün aldığınızı fark edebilir, sonrasında değiştirme yapmak isteyebilirsiniz.

10-Kendinize evden çıkmadan önce bir bütçe belirleyin ve onun dışına çıkmayın. Yeni sezon geliyor eminim çok beğeneceğiniz ürünler olacaktır. Bütçenizi bu doğrultuda bölümlendirin.

11-Sizi yansıtmayan, tarzınız olmayan ürünleri sırf ucuz diye almayın.

Belki de en önemlisi indirimler kaçırılmayacak fırsatlar değildir düşüncesi. Unutmayın her sezon en az iki defa indirimleri yaşıyoruz. Önemli olan güzel olanı en uygun fiyata ihtiyaçlarımız doğrultusunda satın almaktır.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

benimde hoşuma gitti.teşekkür ederim

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç