İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

6 Ocak 2010 Çarşamba

2009'UN MODA ÖDÜLLERİ

Yılın sürpriz ikoncanı

2008’in ‘devlet nezdindeki stil ikonu’ Carla Bruni’ye Atlantik’in öbür yakasından ciddi bir rakip çıktı geçen yıl. ABD first lady’si Michelle Obama hem mütevazı tarzıyla, hem seçtiği tasarımcılarla, hem de kıyafetleriyle konuşuldu. Stili uğruna bloglar kuruldu, kitaplar yazıldı. Protokole kolsuz bluzları sokan Obama, spor salonu üyeliklerini artırdı.
Yılın değişimiHaluk Akakçe’nin gün geçtikçe ünlenen koruması Ümran’ın geçirdiği değişim, sanat camiasının dilinde. Ama yılın esas bombası, bir gecede emoya dönüşen Nihat Doğan’dan geldi. Doğan öyle bir imaj buhranına düşmüştü ki emo tarzını de hızla Sherlock Holmes stiline bırakmış, adam olmanını yolunun ise küpe takmamaktan geçtiğini sanmaya başlamıştı.

Yılın saçıRihanna, farklı saç modelleriyle yıl boyunca taklit edildi.

Yılın it kızıİngilizlerin gözbebeği Alexa Chung, anneanne ve okul kızı karışımı stiliyle Amerika’yı da fethetti. Ünlü VJ’I ünlü moda dergileri de üst üste ‘en iyi giyinen’ seçiyor.Yılın mücevheri

Angelina Jolie’nin Oscar törenine taktığı Lorraine Schwartz imzalı zümrüt küpeler hem zariflikleriyle hem de pahalarıyla (2.5 milyon dolar) çok konuşuldu.Yılın göğsümüzü en çok kabartanıİngiliz first lady’si Sarah Brown’ın Erdem Moralıoğlu’nun elbiselerinden vazgeçmemesi çok hoştu. Ama bizleri asıl gururlandıran, moda dünyasının yeni gözbebeği Ümit Benan Şahin oldu.
Dünya moda basınının sık sık yer verdiği Şahin, ilkbahar-yaz 2010 koleksiyonuyla geleceğin modacısının arandığı ‘Who’s on Next?’ yarışmasında da birinci oldu. ‘İtalyan modası bir Türk’e emanet’ başlıklarıyla duyurulan Şahin, gelecek hafta çok özel bir defileyle yeni koleksiyonunu dünya moda devlerine sunacak.


Yılın markası


Christophe Decarnin’in 80’li yıllar ve rock şıklığı temasıyla tutturduğu çizgi, Balmain’in popülaritesini bu yıl daha da artırdı. Vatka, payet ve bando ceketleri patlamasının yanı Michael Jackson, Beyonce, Sienna Miller gibi isimlerce de tercih edilmesi, markayı yışldızlaştırdı. Balmain’in ceketleri Hande Ataizi’nin moda literatürüne bile ‘uzay vatkalı ceketler’ olarak girmeyi başardı.Yılın moda canavarı

Daphne Guinness ve Rihanna kostüm konusunda iddialıydı. Ama bu ödülün tartışmasız sahibi, elbette ki Lady Gaga. 23 yaşındaki şarkıcı İngiltere kraliçesinin karşısına çıkarken bile fetiş tarzından ödün vermedi. Kostümlerini, daha şarkılarını yazarken kafasında kurgulayan Gaga’nın lakabı, ‘moda canavarı’.

Yılın yalancısı

 W dergisi, Demi Moore’u kapağına taşıdı. Hem dergi hem de Moore inkar etse de kafa ünlü oyuncuya, vücut ise 26 yaşındaki manken Anja Rubik’e aitti!


Yılın filmi


2009, moda filmleriyle dolu geçti. Chanel biyopikleri, The September Issue, Valentino’yu anlatan The Last Emperor en ünlüleriydi. Bruno’ya çok güldük, Sex&The City’nin ikinci filmini heyecanla beklemeye başladık.


Yılın en korkunç modası


3 yaşındaki minik Suri’yi topuklu ayakkabılarla görünce gözlerimize inanamadık!
Yılın ‘Kızılay yardımı’


Geçen yılın poşu stoğunu hızlı eriten Kızılay, bu yıl da elinde kalan Ugg’ları piyasaya sürdü. Kelimenin tam anlamıyla kapışıldı botlar. Yetmedi; bin türlü sahtesi çıktı. Yıllardır piyasada olan Ugg’ları herkes, hatta Ajda Pekkan bile ‘yeni trend’ sandı. (Not: Ugg’lar Avrupa ve ABD’de hala giyiliyor. Ama moda sanıldığı için değil, rahat oldukları için.)


Yılın kazananı

Tabi ki moda bloggerları. Sartorialist’in kurucusu Scott Schumann önce kitap çıkardı, ardından TV’ye adım attı. Şu aralar kendi markasını kuracağı konuşuluyor. 13’lük Tavi Gevinson tasarımcıların gözbebeği. Rodarte’nin kampanyası için özel video’lar hazırlıyor, Comme Des Garcons etkinlikleri için Japonya’ya uçuruluyor. Tüm bu gelişmeler blogger karşıtı bir akım da yaratıyor. Ana akım medyacılar arasında ortalama bilgiyle atıp tutan bu yeniyetmelerden hazzetmeyenlerin sayısı hiç de az değil.

Yılın defilesi

Atlantis’ten gelen kadınları andıran silüetleriyle, acayip formlu ayakkabıları ve 3 milyon dolarlık robotlarıyla Alexander McQueen’in defilesi çok konuşuldu.

1 yorum:

Coşkun Hürsel dedi ki...

Çok güzel bir derleme, hepsine katılıyorum!

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç