İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

22 Aralık 2009 Salı

CİLT TİPLERİNİ VE CİLDİMİZİN YAPISINI NASIL TANIRIZ?CİLT YAPISI DÖRT KISIMA AYRILIR
1) KURU CİLT
Kuru cildi,normal ciltten ayırmak zordur.Cildin kuru olup olmadığını anlamak için onu iyice temizlemek gerekir.Kuru cildin rengi genellikle donuk ve soluktur.Kuru ciltleri iki sınıfa ayırmakta fayda var : * Yağsız Kuru Cilt : Bu tür cildin gözenekleri narin ve duyarlıdır.Elmacık kemikleri bölgesinde kılcal damarlar yüzeye yakınsa ,bu bölge kızartılı olur. *Susuz Kuru Cilt : Bu tür cildi olnlar , yüzlerini sabunla yıkadıklarında , cildin gerildiğini hissederler. Gözenekler her ne kadar yağsız kuru ciltlerinki kadar narin değilse de deri pul pul dökülür. Çünkü susuzdur.Göz kenarlarında , dudak çevresinde ve alında yirmili yaşlardan hemen sonra kırışıklılar belirir.Özellikle kuru cildi soğuk su ile yıkamayın. Aksi halde gözenekler kapanır ve cilt dha fazla kurur.
2) KARMA CİLT

   Çok sık rastlanan bir cilt tipidir.Yağ bezlerinin bazı bölgelerde çok ,bazı bölgelerde yetersiz çalışması sonucu alın , burun , çene yağlı ,yanaklar ve göz kenarları ise kuru ve kırışıktır.Bu tür ciltlerin bakımı zordur.
3) NORMAL CİLT    
   Hafif gergin,dokusu sıkı, kırışıksız, dokunulduğunda bir bebeğinki kadar düzgündür. Ender rastlanan bir cilt tipidir.
4)YAĞLI CİLT   
             Çalışan yağ bezleri bu tür cildin gözeneklerini genişletir.Burunda ve çenede gözeneklere gömülü ufak yağ noktaları görülür . Bu cilde çok sık rastlanılır.

Hiç yorum yok:

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç