İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

18 Kasım 2009 Çarşamba

HAYALİNİZ GERÇEK OLABİLİR

2010 yılında, İngiltere’de üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Genç Moda Girişimcisi Yarışması’na (UGMG) Türkiye’den katılacak finalist, bu yıl ilk defa British Council tarafından, İstanbul Moda Akademisi işbirliği ile Türkiye’de gerçekleştirilecek olan Yılın Genç Moda Girişimcisi yarışması ile belirlenecek. British Council organizasyonu olan UGMG, uluslararası alanda moda sektöründe çalışan genç ve yaratıcı girişimcilerin önemini vurgulamayı amaçlıyor.Şubat ayında, 9 finalist, yaklaşık 2 hafta sürecek İngiliz moda endüstrisi turu için Londra’da buluşacak. Bu program dahilinde finalistler, Londra ve çevresinde yer alan moda sektörünün önde gelen isimleriyle tanışma fırsatı bulacaklar. Tur kapsamında, finalistler Londra Moda Haftası’nda düzenlenecek olan toplantı, seminer ve çeşitli aktivitelere katılacaklar.
Tur programı, finalistlerin ilgili oldukları alanlara göre şekillenecek. Bu kapsamda finalistler, hem İngiliz moda sektörü hakkında genel bir fikirleri olması için grup halinde gezilere katılacaklar hem de kendilerine, ilgi alanlarında işbirliği yapabilecekleri İngiliz kontaklar ile tanışma fırsatı verecek özel toplantılara katılacaklar. Bu kapsamda, finalistler, Londra Moda Haftasına katılacaklar, kendi ülkelerinden, İngiltere ve uluslararası piyasa için uygun olacağını düşündükleri yenilikçi bir çalışma sunacaklar, İngiltere Moda Sektörünün önde gelen firmaları ile tanışma toplantıları yapacaklar ve Uluslararası Genç Moda Girişimcisi Yarışmasına ve kazanan kişinin açıklanacağı ödül törenine katılacaklar.


Yaratıcı Girişimci Kimdir?

Yaratıcı Girişimci:
Başarıyı klasik anlamda kar ve piyasada gösterdiği büyümeye ek olarak, kalite ve estetik açıdan diğer firmalara oranla sağladığı itibara dikkat ederek tanımlar.
Ortaya çıkardığı etki ve ulaştığı kişileri dikkate alarak, çalıştığı yaratıcı sektörde sosyal ya da kar amaçlı olmayan, başarılı girişimlerde bulunur.
Ülkesinde girişimini geliştirmek için yeterli liderlik vasfına sahip olmalıdır.
Fuar ve sergi gibi organizasyonlar gerçekleştirerek, kendi alanında ülkesindeki yaratıcı sektörün büyümesine katkı sağlayabilecek inisiyatife sahip olmalıdır

Adaylar:

- 25 – 35 yaş aralığında
- Aşağıda belirtilen, ilgili sektörde en az 3 yıllık iş tecrübesine sahip
- Girişimci ve Türkiye’de moda sektörünün gelişmesinde ticari ya da sosyal alanlarda yeteneklerini göstermiş
- Sektörde Türkiye’de geleceğin liderlerinden olma potansiyeline sahip
- Kendini iyi derecede sözlü ve yazılı ifade edebilecek İngilizce bilgisine sahip olmalıdır

Kimler Başvurabilir?


- Moda, tekstil, aksesuar veya parfüm tasarım ve üretiminde çalışanlar
- Moda sektörünün tanıtımında çalışanlar: şovlar, sergiler, festivaller, etkinlikler

Perakendeciler

- Moda ürün araştırma ve Tedarik Zinciri Yönetimi alanında çalışanlar
- Moda reklam ve tanıtım sektöründe çalışanlar: Halkla İlişkiler, markalaştırma, gazetecilik
- Moda yayıncılığı, iletişim ve web sitesi alanlarında çalışanlar
- Yukarıda belirtilen alanlarda özel hizmet veren danışmanlar

Önemli not: Başvuran adayların akademik personel mensubu olmamaları gerekmektedir. Adaylar sektördeki girişimcilik yeteneklerine göre değerlendirileceklerdir.

Değerlendirme

Katılımcılar, sunum içeriğinin yanı sıra sunum yapabilme becerileri ile değerlendirilecekler. Jüri, adayların bilgi birikimlerine ve profesyonelliklerine de odaklanacak.

Adayların sadece etkileyici bir CV’ ye sahip olmaları yeterli değildir. Dikkat edilecek olan nokta, adayların moda sektöründe girişimci ve yaratıcı fikirlerle hareket ederek alanlarında lider olabilecek donanıma ve görüşe sahip olmalarıdır. Kazanan kişinin uluslararası alanda diyalog kurmaya açık, İngiltere ile karşılıklı kişisel ve profesyonel ilişki ve ortaklık geliştirebilecek niteliklere sahip biri olması gerekmektedir.

Yarışma formuna http://www.britishcouncil.org/turkey-arts-iyfe-09-application-form.doc
 ulaşabilirsiniz.

NOT:Haberdeki yazıların tümü alıntıdır.
Hiç yorum yok:

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç