İzleyiciler

Bize Ulaşmak İsterseniz

fashionwithsisters@hotmail.com

Beğendiysen Durma Paylaş

BloXoo

Instagram

23 Kasım 2009 Pazartesi

Goldaş'tan By-Kush Koleksiyonu

Kocaman gözleri, bilgece bakışları ve sessiz duruşuyla kuşlar dünyasının ilginç sakinlerinden biridir baykuş. Kimi kültürlerde uğursuz sayılsa da gizemli duruşuyla sanki sıradan bir kuş olmadığını anlatmaya çalışır.

Yunan mitolojisinde zekâ, sanat, strateji, barış ve savaşın tanrıçası olarak bilinen Athena’nın sembollerinden biri olan baykuş, bilgeliği sembolize eder. Bilgelik Tanrıçası Athena, resimlerde ona eşlik eden baykuşla tasvir edilir. Bundan dolayı baykuşun, zekâyla güçlü bir ilişkisi olduğuna inanılır ve tanrıların elçisi olarak kabul edilir. Baykuş, Kızılderili kültüründe de özel bir yere sahiptir. Bilgelik, algı, ayırt etme ve hileyi anlama özelliklerinin öğreticisi olarak düşünülür. Kızılderili kültüründe baykuşların, büyücülerin yardımcısı olduğuna inanılır. Bu nedenle birçok Kızılderili toteminde baykuş motifi bulunur.
Geçmişten bugüne farklı anlamlar yüklense de gizeminden hiçbir şey kaybetmeyen baykuş, Goldaş’ın yeni tasarımlarına ilham vermiş. Sanatın ve bilgeliğin sembolü baykuş figürünün kullanıldığı By-Kush Koleksiyonu’nda, baykuşun iri gözleri öne çıkıyor. Baykuş kadar gizemli olan bu figürler, tasarımlara dikkat çekici bir görünüm kazandırmış.Mavi rengi gören tek kuş olan baykuşun bu özelliği koleksiyona da ayrı bir renk katmış. Goldaş tasarımcıları gümüşe çok yakışan gece mavisi renginde mine ve blue spinal taşlarla koleksiyonu zenginleştirmiş. Mavi renk, baykuşun mükemmel gece görüşü yeteneğine ve avlanma özelliğine de vurgu yapıyor.


Hiç yorum yok:

BAKMAZSAM OLMAZ

Blog Arşivi

sayaç